Albuminurie - zvýšené vylučování bílkovin (=molekul proteinu) močí, což indikuje nefropatii (ledvinové onemocnění).
Angiopatie - obecný výraz pro poškození krevního řečiště (žíly, tepny, kapiláry).
Audio-Bolus - optimální vlastnost inzulínové pumpy umožňující uživateli bezpečným způsobem spustit dávku bolusu aniž by bylo třeba sledovat displej pumpy. Audio-Bolus inzulínové pumpy lze obvykle nastavit v hodnotách 0,1; 0,5; 1,0 nebo 5,0 jednotek. Pumpa oznámí zvukovým nebo vibračním signálem, že dávka inzulínu byla do těla dodána.
Beta buňky - buňky ve slinivce, které tvoří inzulín.
BMI - Body Mass Index– váhový index. Měřítko pro posouzení tělesné hmotnosti. Hodnoty pod 19 jsou příliš nízké, hodnoty nad 25 jsou příliš vysoké. BMI = tělesná hmotnost v kilogramech dělená kvadrátem tělesné výšky v metrech.
Bolus - dávka inzulínu, která je dodána tělu před nebo během jídla, aby vyrovnala glukózu ze stravy nebo snížila zvýšenou hladinu cukru v krvi.
Bolus při jídle - viz Bolus
CSII - zkratka pro souvislé podkožní inzulínové infuze. Je to inzulínová terapie prováděná inzulínovou pumpou.
Cukrovka 1. typu - cukrovka s absolutní ztrátou inzulínu. Lidé trpící touto cukrovkou nevytvářejí žádný vlastní inzulín, a proto si jej musí dodávat během dne sami injekcemi.
Cukrovka 2. typu - cukrovka s relativním nedostatkem inzulínu. Zpočátku se tvoří dostatek inzulínu, ale účinek jeho příjemců slábne. Později již není tvorba inzulínu dostatečná a lidé musí buď užívat antidiabetické tablety nebo si píchat inzulín.
DCCT - Diabetes Control and Complications Trial (Studie léčby cukrovky a jejích komplikací). Dlouhodobá studie, která po dobu 10 let sledovala diabetiky 1. typu a byla publikována v roce 1993.
Deklarace St. Vincent - na evropské diabetologické konferenci ve Svatém Vincente (Itálie) v roce 1989 byly stanoveny požadavky pro snížení následných komplikací diabetiků do 5 let.
Diabetes mellitus - onemocnění metabolismu, kdy slinivka břišní tvoří málo anebo žádný inzulín.
Diabetická ketoacidóza (DKA) - metabolické komplikace způsobené vysokou koncentrací ketonů v těle. Je většinou spojena s vysokou hladinou cukru v krvi. DKA se diagnostikuje kontrolou ketonů v moči nebo krvi. Jejími příznaky jsou žíznivost, zvedání žaludku, nadměrné množství moči, zápach acetonu z úst, kůže atd. Není-li ihned léčena, může vést až k úmrtí.
Diabetická noha (DFS) - poškození nervů a krevního řečiště v chodidlech způsobí diabetickou nohu (viz diabetická polyneuropatie).
Diabetická polyneuropatie - poškození nervů způsobené cukrovkou. Chronicky špatně léčená cukrovka vede k poškození nervových buněk a krevního řečiště vyživujícího nervy.
Gastroparéza - diabetická komplikace, která způsobí zpožděné trávení. Účinek inzulínu je pak nepředvídatelný, což může vést k hypoglykémii, pokud inzulín zapůsobí dříve, než se stráví uhlovodany. Inzulínová pumpa nabízí vlastnost bolus „čtvercová vlna“, což dodává inzulín po určitou naprogramovanou dobu. Tím se minimalizuje riziko gastroparézy vyvolávající hypoglykémii.
Glykohemoglobin - viz hemoglobin A1c.
Glukóza - kontroluje se při měření hladiny cukru v krvi. Tělu je dodávána prostřednictvím uhlovodanů ve stravě a představuje nejdůležitější zdroj energie v lidském organismu.
Hemoglobin A1c (HbA1c) - molekuly glukózy, které jsou navázány na hemoglobin. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím více glukózy je na hemoglobin navázáno. Hladiny HbA1c proto slouží jako měřítko průměrných hladin glukózy za poslední dva nebo tři měsíce a dává tak dobrý přehled o hladině cukru v krvi. Parametru HbA1c se také jinak říká „paměť hladiny cukru v krvi“
Hyperglykémie - vysoká hladina cukru v krvi.
Hypoglykémie - nízká hladina cukru v krvi. Může být způsobena vysokou hladinou inzulínu v krvi, sportovní aktivitou nebo malým přísunem stravy. Řidiči automobilů s hypoglykémií mají zvýšené riziko dopravní nehody. Vážný hypoglykemický stav může vést až ke komatu, křeči a úmrtí.
Hypoglykémie a bezvědomí -někteří diabetici mají potíže odhalit včas příznaky hypoglykémie. To se stává lidem, kteří trpí cukrovkou již velmi dlouho anebo mají často hypoglykemický stav.
Infusní sada - dodává inzulín z inzulínové pumpy do těla. Skládá se z hadičky, adapteru Luer (většinou) a kanyly vyrobené z oceli nebo teflonu.
Inzulín - hormon, který se tvoří ve slinivce břišní. Pomáhá tělu v látkové přeměně cukru.
Insulínové obdoby - existují 2 druhy: rychle působící inzulínové modifikace, které mají okamžitý účinek trvající až 2 hodiny. Tyto se většinou používají v inzulínových pumpách, protože pracují ihned, bez časové prodlevy a proto mohou být přesně dávkovány. Pomalu působící inzulíny mají zvýšený účinek po delší dobu.
Intenzivní inzulínová terapie (ICT) – několik vpichů inzulínu za den vyžaduje časté měření obsahu cukru v krvi. Dodávka inzulínu se dělí na základní dávku a bolus dávku. (Základní-Bolus-Terapie, FIT terapie)
Ketony - vedlejší produkty látkové přeměny tuků, které se vyskytují v hyperglykemickém stavu anebo při špatné absorpci uhlovodanů.
Konvenční inzulínová terapie - druh terapie, při které pacient dostává míchané inzulíny (rychle a pomalu působící inzulíny v jedné nádobce) dvakrát denně.
Léky pro léčbu cukrovky (OAD) - medikament v tabletách, který snižuje obsah cukru v krvi.
Mg/dl - miligram na decilitr. Jednotka, která se v některých zemích používá pro vyjádření hladiny cukru v krvi.
Mmol/l - milimol na litr. Jednotka, která se v některých zemích používá pro vyjádření hladiny cukru v krvi.
Nefropatie - onemocnění ledvin. Častý následek cukrovky. Začíná omezenou funkcí ledvin a může končit úplným ledvinovým selháním.
Neuropatie - nemoc či poškození nervů. Velmi častý následek cukrovky. Viz Diabetická polyneuropatie.
Oslabená glukózová tolerance - zvýšená hladina cukru v krvi po zvláštní glukózové zátěži. Hladiny cukru v krvi jsou v rozmezí zdravého člověka a diabetika.
Podkožní - znamená „pod kůží“ (v porovnání nitrožilní „do žíly“ nebo nitropobřišnicový „do pobřišnice“). Většina vpichů se děje podkožně.
Retinopatie - onemocnění sítnice. Častý následek cukrovky. Vede k poškození zraku či k úplné slepotě.
Slinivka - ve slinivce břišní se tvoří inzulín.
Standardní inzulín - rychle působící inzulín. Začíná působit po 15 až 30 minutách po vstřiku a působí po dobu 4 až 6 hodin. Pro inzulínové pumpy se používá standardní inzulín nebo rychle působící inzulínové obdoby.
Těhotenská cukrovka - cukrovka, která se vyskytuje jen v těhotenství. 1 – 5% všech těhotných žen mají těhotenskou cukrovku, která však po porodu pomine.
Triglyceridy - druh tuku v krvi. Může být vytvořen v těle nebo přijat stravou. Zvýšené hladiny triglyceridů jsou běžné u lidí s nadváhou, stejně tak u špatně se léčených diabetiků.
Uhlovodany - zdroj energie z potravy, který se trávením přemění na cukry a ty zvýší svou hladinu v krvi. Vyvážená dietní strava by se měla skládat minimálně z 50 % uhlovodanů.
UKPDS - United Kingdom Prospective Diabetes Study (Budoucí studie o diabetu ve Velké Británii). Nejrozsáhlejší klinický test (20 let) diabetu 2. typu. Tento test by mohl prokázat, že správná péče o krevní tlak snižuje riziko pozdějších diabetologických komplikací.
Základní hodnota - míra soustavně dodávaného inzulínu v jednotkách za hodinu. V závislosti na druhu pumpy jsou pumpy schopné dodávat až 48 různých základních hodnot, počínaje každou hodinou nebo každou půlhodinou.