Výživa
Medtrust
> www.wellion.cz/cs/Cukrovka/Vyziva

Výživa


Všechna doporučení týkající se výživy jsou stejná pro cukrovku 1. a 2. typu. Diabetická výživa je základním kamenem v léčbě cukrovky. Terapie zahrnující výživu může pomoci zlepšit zdravotní stav a kvalitu života diabetiků.
 
Mnoho diabetiků s cukrovkou 1. typu jsou štíhlí, zatímco diabetici s cukrovkou 2. typu trpí nadváhou. Zejména tito lidé musejí mnohem intenzivněji pečovat o kalorický příjem a nízkotučnou stravu společně se zvýšenou tělesnou aktivitou.
 
Diabetici na inzulínu musejí zvažovat příjem sacharidů (chlebové jednotky, BE), aby přizpůsobili příjem stravy s dávkou inzulínu. Doporučuje se rozdělit příjem sacharidů po celý den a též záleží na typu inzulínové terapie.
 
Lidé s diabetem musejí na rozdíl od zdravých jedinců pečovat o různorodou, vyváženou stravu. Cílem je kombinovat chuť se správnou volbou, množství a složení stravy. Tím dojde k optimalizaci hladiny cukru v krvi.
 
Výživová pyramida vám pomůže, které potraviny a v jakém množství by měly být konzumovány.
 
Zde jsou doporučení týkající se optimálního rozdělení živin pro diabetiky podle nejnovějších evropských studií:
 

  • Vysoký obsah sacharidů (45 – 60% denního energetického příjmu)
  • Vysoký obsah nízkokalorické vlákniny (40 g za den)
  • Nízký obsah tuku (30% denního energetického příjmu – 35% při normální váze)
  • Normální obsah proteinů (10 – 20% denního energetického příjmu)


 
Mnoho diabetiků se snaží podle dřívějších, dnes již zastaralých pokynů vyhnout konzumaci sacharidů. Namísto sacharidů konzumují příliš mnoho tuku a proteinů aby si uchovali inzulin, protože tyto látky nezvyšují hladinu cukru v krvi.
 
Tento druh stravy však nevede jen k nadváze, zvýšení obsahu tuku v krvi a kyseliny močové, ale také zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Výsledkem může být srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.
 
Diabetici by se neměli snažit vyhýbat sacharidům, ale měli by se snažit naučit je počítat a znát jejich vliv na hladinu cukru v krvi (glykemický index).

Pyramide of nutrition:  (© Bundesministerium für Gesundheit)
Pyramide of nutrition
Stáhnout
Tato internetová stránka obsahuje informace o výrobcích určených široké veřejnosti čtenářů a může obsahovat podrobnosti o výrobku či jiné informace, které nemusejí být ve vaší zemi dostupné, či platné. Mějte prosím na paměti, že my nepřebíráme žádnou zodpovědnost za to, že vy dostáváte informace, které nemusejí vyhovovat zákonům, nařízením, registracím či použití ve vaší zemi.